V Vetrinjskem dvoru v Mariboru prvič gostuje razstava produkcije ljubljanskega RogLaba, pilotnega projekta Centra Rog. Na razstavi bodo predstavljeni izbrani prototipi, ki jih je RogLab razvijal v sodelovanju s programskimi partnerji med leti 2012 in 2014. Raznolikost prototipov odseva tako pestrost tem, kot tudi širok interes za testiranje zmožnosti raznolikih tehnologij na področju hitrega prototipiranja.
Izbor Maribora kot nekdanjega industrijskega središča za gostovanje razstave ni naključje. Vse bolj očitno je namreč, da bo to stoletje zaznamovalo raziskovanje novih produkcijskih načinov in razmerij in tudi novo osmišljanje okolij, ki so se desetletja razvijala in nato nazadovala z navezavo na določen tip industrije. V produkcijskem centru RogLab je tako že v prvem letu delovanja nastalo kar nekaj prototipov, njihova izdelava pa je povezala 42 oblikovalcev in oblikovalk, inženirjev, tehnikov, arhitektk in arhitektov ter umetnikov in umetnic.
Na razstavi bo predstavljen izbor enajstih prototipov, ki naslavljajo izzive današnje družbe in potrebe uporabnikov. Skozi promocijo kolesarske kulture je RogLab podprl razvoj dveh prototipov – Kolesarsko lučko in večnamensko kolesarsko Ecocycle torbo; raziskovanje modernistične arhitekture je rezultiralo v didaktičnih arhitekturnih sestavljankah raZLOŽIhišo; tematika trajnostnega razvoja je pripeljala do modularnega vrtnega zabojčka Vrt.bo; iz prepleta ustvarjalnosti in tehnologije sta nastala zvočni robot Sonicpartner_MacroTM in Plesoči risarski robotek za otroke; RogLabovi kreativni izzivi so spodbudili razvoj elektronskega gadgeta Splittr in modnih dodatkov za gibalno ovirane uporabnike v okviru programa Design(Dis)Ability - Pelerine ter Rokavic; preizkušanje prednosti in omejitev sodobnih tehnologij in materialov za izdelavo muzejskih spominkov je privedlo do vezenih razglednic Podobe Ljubljane. Kulturne in prostorske politike in prakse so navdihnile družabno igro, ki lajša odločanje v kulturnem menedžmentu - Second Chance, interes za živost urbane kulture pa je »kriv« za Zložljivi quarterpipe, mobilni rekvizit za ekstremne športe.
Razstavo RogLab – tovarna, ki dela samo sebe odlikuje bogat spremljevalni program predstavitev, ustvarjalnih delavnic in drugih priložnosti za pogovor s posameznimi avtoricami in avtorji. V spremljevalnem programu se bodo med drugimi predstavili Zavod za prostorsko kulturo Trajekt, oblikovalski tandem OlgafacesRok in Društvo za razvoj naravoslovja in tehnike.
Program delavnic, predavanj in predstavitev
Sobota, 8. 11., od 10:00 do 13:00, Vetrinjski dvor – Center grafičnih umetnosti
CGU
Plesoči risarski robotki
Otroška ustvarjalnica z umetnikom Stefanom Doepnerjem za otroke od 8 do 12 let. Prijave: info@roglab.si
Ponedeljek, 10. 11., od 18:00 do 19:00, Vetrinjski dvor
Hipervision- 3D fotogrametrija in holografska piramida
Preslikava in prikaz realnih v 3D virtualne objekte z Markom Videčnikom.
Torek, 11. 11., od 16:00 do 20:00, Vetrinjski dvor – Center grafičnih umetnosti
Podobe Maribora - vezene razglednice
Ustvarjalnica za odrasle s Sofijo Urumović, avtorico razstavljenega prototipa Podobe Ljubljane. Prijave: info@roglab.si
Nedelja, 16. 11., od 18:00 do 19:00, Vetrinjski dvor
3D tisk, oblikovanje in nakit: OlgafacesRok
Izkušnje s 3D oblikovanjem in tiskom nakita bo predstavila priznana oblikovalka nakita Olga Košica.
Sreda, 19. 11., od 18:00 do 19:00, Vetrinjski dvor:
RaZLOŽIhišo. O arhitekturnih zloženkah Zavoda za prostorsko kulturo Trajekt in o slovenski modernistični arhitekturi predavata Martina Malešič in Anja Planišček.
Vsak dan od četrtka, 20. 11., do sobote, 29. 11., od 14:00 do 18:00, Vetrinjski dvor – Center grafičnih umetnosti
Delavnice 3D tiskanja
DRNT - Društvo za razvoj naravoslovja in tehnike, Kulturni inkubator - MKC Maribor. Prijave: info(at)drnt.si
Razstavo bodo odprli:
Marko Brumen, Narodni dom Maribor – Vetrinjski dvor
Michel Vugrinec, Društvo za razvoj naravoslovja in tehnike
Meta Štular, Muzej in galerije mesta Ljubljane – RogLab
Razstavo, katere producent je Muzej in galerije mesta Ljubljane, sta podprla Ministrstvo za kulturo RS in Mestna občina Ljubljana, njeno mariborsko gostovanje pa sta organizirala Društvo za razvoj naravoslovja in tehnike ter Vetrinjski dvor - Narodni dom Maribor v sodelovanju z RogLab Ljubljana in ob pomoči CGU – Center za grafično umetnost.