Zasedbi Terrafolk in Simbolični orkester (Symbolic Orchestra) sta svoje sodelovanje začeli leta 2006 na festivalu Glasbeni september v Mariboru, leto po dveh znamenitih koncertih Terrafolka s Simfoniki RTV Slovenija. Želja, da se skladbe Terrafolka oplemenitijo z orkestrskim zvokom, se je srečala z željo Bojana Cvetrežnika po izobraževanju klasičnih glasbenikov na področjih neklasičnih glasb. Zasedbi sta skupaj izvedli na desetine koncertov po Sloveniji Italiji in Franciji. V Sloveniji so igrali v Galussovi dvorani Cankarjevega doma, na Čevljarskem mostu, na festivalih Lent, Carniola, na ulici pred Staro trto v Mariboru, v Slovenski Filharmoniji, Gostilnici na Rimski ulici v Ljubljani, Ljubljanski Drami, v Salonu za ENO glasbo in doma.
Do sedaj je v Simboličnem orkestru sodelovalo več kot 100 glasbenikov iz 15 evropskih držav, tokrat smo medse povabili odlične goste iz naših dosedanjih projektov iz Švedske, Francije in Avstrije ter se tako združili v European Symbolic Orchestra. Želimo vas popeljati v svet, kjer se združujejo različni glasbeni jeziki Evrope, kjer se pod isto streho srečuje raznolikost etno godb iz severa in juga, kot tudi na videz diametralno nasprotni pristopi akademskega in trubadurskega sveta. Vse se poveže v en jezik, ki ni enostaven, pa vendar je razumljiv neverjetno širokemu občinstvu.
European Symbolic Orchestra
je glasbeni projekt, ki deluje mimo tržnih zakonitosti glasbene industrije. Predstavlja nadgradnjo Simboličnega orkestra, v katerem je igralo preko 100 glasbnikov iz 15 evropskih držav, ki so ustvarili obsežen repertoar izvirne, tradicionalne in klasične evropske glasbe.
Orkester deluje brez agencije, niti nima svoje založbe ali virov javnih sredstev. Ne žene se za recenzijami v mednarodno 'uglednih' publikacijah. Glasbeniki namesto zbiranja referenc raje pišejo glasbo, igrajo v svojem prostem času in publiko vedno znova šokirajo s svojim visokim nivojem neinstitucionalizirane glasbene ustvarjalnosti.
Ali je mogoče, da ima ta orkester tak repertoar in tako prepričljivost izvedbe, kot je v evropskem prostoru še nismo slišali? Ali se je pojavila nova glasba, ki ne čuti potrebe po potrditvi svoje glasbe v 'strokovnih' krogih? Umetniški vodja orkestra bo tokrat Bojan Cvetrežnik, eden izmed ustanoviteljev skupine Terrafolk (BBC world music award), violist-solist Ljubljanske opere in tudi violinist-solist v predstavi Varekai gledališča Cirque du Soleil. Ker ne ve, kaj bi s svojimi referencami, raje igra z vrhunskimi kolegi na ulici, če so na voljo dodatna sredstva, pa orkester pokliče svoje ustvarjalne sopotnike iz tujine, da se lahko spet ustvari nekaj novega.
In Terrafolk? Pooseblja ga največji avtor glasbe skupine in kitarist Danijel Černe-Mystica. Sodelovanje Terrafolka z institucionalnimi orkestri (Simfonični orkester RTV Slovenia, Jenska filharmonija) je bilo tudi glavni povod za ustanovitev Simboličnega orkestra, kajti želja je bila, da zna orkester poleg klasične glasbe izvajati tudi tem širšo paleto glasb evropskih narodov in ritmično izvirno glasbo. Avtorska glasba skupine Terrafolk, predvsem Mystice in Bojana Cvetrežnika, je bila vedno pomemben del repertoarja Simboličnega orkestra, kjer pišejo izvirno glasbo še solisti orkestra, največ mlada ugledna skladatelja Klemen Bračko in Matija Krečič. Švedska violinistka Ida Meidell Blylod bo poskrbela za baročni in skandinavski zvok, francoska violinista Jean Christophe Gairard in Emilio Castiello bosta poleg francoskega šarma vpeljala balkanske ritme. Z Dunaja pa prihaja kosovska violončelistka Rina Kaçinari, sicer članica dua Catch Pop String Strong, ki je za projekt pripravila svojo skladbo. Rina pravi, da je imelo igranje v Simboličnem orkestru odločilen pomen za njeno samostojno kariero.